Доступні ліки: як та де отримати?

Версія для друку
img_5786.jpg

З 1 квітня в аптеках України можна безкоштовно або з невеликою доплатою отримати ряд медичних препаратів. Це передбачено урядовою програмою «Доступні ліки». Про те, з якими проблемами при її виконанні зіштовхнулися самі медики, та як отримати жителям району ліки за державні кошти повідомила головний лікар КЗ Сумської районної ради «Сумський районний Центр первинної медико-санітарної допомоги» Світлана Метенко.

- Як отримати ліки за цією програмою?

- У рамках урядової програми «доступними ліками» забезпечать населення, яке хворіє на серцево-судинні захворювання, діабет ІІ типу та бронхіальну астму. Раніше така можливість була лише у пільговиків – вони отримували препарати безкоштовно або зі знижкою. На сьогодні, навіть якщо людина не підлягає під пільгову категорію, але стоїть на диспансерному обліку з вищевказаними захворюваннями, то вона може отримати ці ліки за рецептом. Кожен громадянин України може ознайомитись з переліком ліків у лікаря, в аптеці або в Інтернет мережі за посиланням http://www.moz.gov.ua/ua/portal/pre_20170324_b.html.

- Чи можна придбати зі знижкою ліки без рецепту?

- Програма працює лише за рецептом, без нього можна просто купити медикаменти за власні кошти. Рецепт виписує лікар.

- Які ліки є повністю безкоштовними, а які з доплатою?

- У списку ліків від МОЗ чітко зазначені торгова назва лікарського засобу та марка виробника. У аптеці пацієнт сам віддає перевагу конкретному препарату: якщо він обере дорогі ліки, то йому доведеться доплатити певну суму. Якщо ж ліки невеликої вартості, але містять ту ж діючу речовину – людина отримає їх безкоштовно. Рішення приймає сам пацієнт, адже ми виписуємо препарат за міжнародною непатентованою назвою, а не за назвою виробника. Це не означає, що ліки є безкоштовними, просто їхню вартість повністю або частково оплачує держава.

- Скільки виділено державних коштів на «Доступні ліки» для Сумського району?

- Для хворих нашого району виділили 640 тисяч гривень. Виписують рецепти лікарі Сумської ЦРКЛ та сільських амбулаторій за місцем проживання. До речі, з початку дії урядової програми медики «Сумського районного Центру первинної медико-санітарної допомоги» видали 2010 рецептів.

- Які проблеми виникли при виконанні цієї програми?

- Проблема полягає в тому, що в аптеках відсутні ліки зі списку. Хворі приходять з рецептом, а медикаменти закінчилися. Тож вони вимушені залишати свої контактні дані та займати чергу. Цей процес може затягнутися на 1-2 тижні, тому люди починають писати скарги та звернення, щоб отримати якусь допомогу у вирішенні цього питання.

- Тобто є ризики, що «доступні ліки» врешті просто розметуть з аптек, а нова партія не встигне приїхати?

- Важко сказати, але скоріше за все постачальники та виробники медичних препаратів просто не розраховували на потребу ліків у такій кількості. Наразі їм варто просто збільшити їх виготовлення, хоча це й займе певний час. Гадаю, після проходження цієї процедури надалі затримки в постачанні медикаментів не буде. Сподіваємося, що наша держава зосередить увагу на цій проблемі та прийме ряд рішень і заходів.

- Що робити, якщо в аптеці відсутні потрібні ліки?

- У випадках, якщо в аптеці закінчилися вище зазначені ліки, можна зачекати, доки вони надійдуть, або ж звернутися в інший аптечний заклад. Зокрема в Сумах отримати виписані ліки можна в аптеках КП СОР «СумиФарм» (аптека №178, вул. Харківська, 24), у аптеці №1 (вул. Набережна р.Стрілки, 50), в аптеці ТОВ «Сумський центр здоров'я» (вул.Котляревського, 1/1), в аптечному кіоску ТОВ «Сумський центр здоров'я» (вул. Марко Вовчок, 2) та аптеці №235, (вул. Леваневського, 28). Ми уклали з ними угоди, врахувавши напрямки потоку пацієнтів, щоб їм було зручно та швидко дістатися з району до місця придбання медикаментів. Загалом на аптеках, які залучені до програми «Доступні ліки», є спеціальні наклейки, що про це сповіщають.

- Будь-яка аптека може приєднатися до програми?

- Звичайно, це все зараз у процесі, тож долучитися можуть будь-які аптечні заклади. Потрібно лише написати звернення, подати відповідні документи, ми їх розглядаємо. І якщо вони відповідають стандартам і вимогам – долучаємо аптеки до програми. Відмовити можемо тільки в тому випадку, коли немає необхідних ліцензій та дозволів.

- Яка користь для аптек, що долучилися до «Доступних ліків»?

- Думаю, це їхня особиста позиція та можливість покращити обіг медикаментів у своїй аптечній мережі.

Вибачте, але голосувати можуть лише мешканці України!

Читайте також:

Коментарі RegioNews
Коментарі Facebook

Comments

Написати новий коментар

Приєднуйтесь!