Еxit для Супрун: Одеський медуніверситет встояв під натиском рентгенолога з Америки

Рік тому Уляна Супрун розпочала свою тривалу і запеклу війну — з Одеським національним медичним університетом. Боротьба за ректорат вилилася в рейдерські захоплення, судові позови і блокування ВНЗ, де працюють і навчаються 14 тис. осіб. У першу річницю 112.ua згадали основні етапи протистояння і підняли документи, щоб розібратися, на чиєму все-таки боці закон. Без емоцій, лише факти

Дебати сторін, або Кому це вигідно?

Уляна Супрун наполягає, що університет неефективний. На її думку, в ньому процвітає корупція, підготовка студентів є незадовільною, а вороже ставлення до неї з боку колективу – це опір медреформі.

В університеті звинувачення відкидають і вказують на корупційні мотиви самої Супрун, мовляв, її цікавить не реформа, а перерозподіл прибутку. Як виявилося, тут є, що розподілити. Від середини 90-х ОДМУ перейшов на англійську мову навчання, завдяки чому було залучено іноземних студентів з 53 країн світу й отримано гарний прибуток. В ОДМУ не приховують: бюджетні дотації не перевищують 20% загального бюджету, а все інше виш заробляє сам. Гроші вкладають у технічне оснащення симуляційних лабораторій і кабінетів, де студенти відпрацьовують практичні навички на роботах, які повністю імітують цього пацієнта. Цінник на закупівлю та обслуговування такого обладнання часом є шестизначним. В університеті впевнені: ці гроші чиновники МОЗ хочуть “інвестувати” не в студентів, а у власну кишеню. Для цього й було розпочато війну: заблокувати роботу університету, зірвати навчальний процес, дискредитувати ректора і поставити своїх людей. У фінальній частині забрати університет від “горе-керівників” під свою “надійну опіку”.

Початок. Звільнення ректора

У липні 2018 року міністерськими указами до університету відправили дві аудиторські перевірки. У відомстві це аргументували корупцією, факти яку аудитори й мали підтвердити. Валерій Запорожан, який до того моменту працював ректором ОДМУ близько 20 років, стверджував, що приводом для перевірок стала його критика на адресу розпочатої Супрун медреформи. Так чи інакше, але аудитори перевірили діяльність ректора університету за 2016 і 2017 рік, але корупції так і не знайшли. Це підтверджує указ самої Супрун про звільнення Запорожана, підписаний 17 липня 2018 року.

Формулювання “за одноразове грубе порушення трудових обов’язків”. Згодом з’ясувалося, що цим порушенням було нібито недопущення аудиторів до будівлі університету. Якщо так, яким тоді чином перевіряльникам все ж вдалося кілька тижнів попрацювати в університеті, так і залишається загадкою. Аудиторська перевірка, за підсумками якої Супрун звільнила ректора, виявилася незаконною. Таке рішення ухвалив Окружний адміністративний суд Києва 11 жовтня 2018 року.

Поза законом. Кадрова лихоманка

Згідно з п. 3 ст. 42 Закону України “Про вищу освіту”, протягом тижня після дострокового звільнення від обов’язків ректора Запорожана міністерство повинно було оголосити конкурс на заміщення вакантної посади. Закон чітко описує процедуру: два місяці МОЗ збирає заявки від кандидатів, потім передає їх до університету для таємного голосування. Запам’ятаємо: для голосування в університеті, а не призначення в міністерстві.

Замість того щоб підкоритися закону, міністерство вперше вирішило показати, хто тут головний. Одним указом Уляна Супрун звільнила Запорожана і призначила в. о. ректора Костянтина Аймедова, на той момент завкафедрою психології. Через 2 місяці, 7 вересня, ще одним указом Супрун призначила нового в. о. ректора — Дубініну Владлену. “Всі документи Одеського медуніверситету Державна казначейська служба прийматиме виключно за підписом  Владлени Дубініної”, — повідомлялося на сайті МОЗ.

Цього разу крім закону про вищу освіту МОЗ порушив ще й вимоги про очищення влади. У 2015 році до документу внесли поправки: ректором або в. о. ректора вишу не може бути людина, яка підпадає під люстрацію. Владлена Дубініна підходить за всіма статтями: вона працювала заступником міністра охорони здоров’я в уряді Миколи Азарова. Крім того, Дубініна фігурувала в кількох корупційних скандалах: не внесла до декларації квартиру в елітному районі Одеси, яку нібито отримала в подарунок. НАЗК внесло її до топ-10 корупціонерів року.

Разом з прихильниками (нардепом від БПП Давидом Макарьяном, фігурантом “справи Смоляра” й адвокатом екс-мера Гурвіца Максимом Болдіним, Ярославою Вітко, яка називає себе прес-секретарем ОДМУ) Владлена Дубініна зробила понад 6 спроб рейдерського захоплення корпусів ОДМУ. Щоразу до атак залучали активістів націоналістичних організацій. Нападники вибивали двері і шибки, ламали меблі та техніку, розкривали сейфи. Кілька разів їм вдалося проникнути до ректорату, а одного разу навіть винести печатку. Правопорядок щоразу відновлювали співробітники поліції.

27 вересня 2018 року Окружний адміністративний суд визнав призначення Дубініної незаконним. Ба більше, суд заборонив міністерству ухвалювати будь-які кадрові рішення, які не входять до його повноважень.

Опір. Чому повстав ОДМУ

Одразу з декількох причин. По-перше, колектив виступив проти Дубініної та дій МОЗ, наполягаючи на своєму праві самостійно обрати ректора на виборах, як того вимагає закон і статут університету. Крім цього, зрозумілі побоювання викликав так званий ректор з корупційним шлейфом. По-третє, всіх, хто не погодився з очевидними протизаконними кадровими рішеннями МОЗ, Уляна Супрун та її прибічники називали проплаченими, звинувачували у зриві медреформи і банальній некомпетентності. Погодитися з таким вчені, лікарі, професори і доктори наук не могли.

31 серпня 2018 року співробітники провели засідання колективу та Вченої ради, на якому обрали Юрія Сухіна тимчасовим виконувачем обов’язків ректора. МОЗ таке рішення опротестував, назвав Сухіна “самопроголошеним” і відмовився розглядати документи за його підписом.

Зі свого боку, суд і Єдиний держреєстр юросіб підтвердили легітимність його повноважень. Через кілька місяців крапку в суперечці поставила державна виконавча служба: 10 грудня 2018 року на виконання рішення Окружного адмінсуду Києва Сухін у супроводі поліції та держвиконавців зайняв своє робоче місце в ректораті.

Супрун: або по-моєму, або ніяк

Наприкінці грудня 2018 року, коли адміністрації Сухіна вдалося стабілізувати операційну діяльність університету, Кабмін ухвалив несподіване і приголомшливе рішення: публічно відхилив, а потім, що називається, “по-тихому” затвердив ідею МОЗ про створення нового вишу — Одеського національного медичного університету. Створити його пропонувалося шляхом злиття ОДМУ та Кримського державного медуніверситету, перевезеного з окупованої території. Фактично це означало ліквідацію двох найстаріших медуніверситетів країни з однією лише метою — отримати законну підставу “зачистити” неугодний ректорат Одеської медіна. Так, згідно із законом, МОЗ має право своїм указом призначати ректора тільки в одному випадку: якщо йдеться про новостворений навчальний заклад.

Києвом прокотилася хвиля протестів. Колектив та студенти оголосили безстроковий мітинг на захист 120-річного Одеського медуніверситету. Вони страйкували біля Кабінету міністрів, МОЗ, посольства США в Україні. Проти придуманої Супрун “реорганізації” виступили ряд політиків та народних депутатів. Зрештою Окружний адмінсуд заблокував дію розпорядження та заборонив МОЗ вносити до Єдиного реєстру юросіб будь-які зміни, що стосуються ОНМедУ.

Фейкові спостерігачі

Щоб обійти судові заборони та легалізувати дії рейдерів, МОЗ вирішив створити наглядову раду ОДМУ, від імені якого могла би діяти Дубініна. Таку раду було створено указом № 2380 від 21 грудня 2018 року. Крім Дубініної, до його складу внесли одіозного екс-нардепа від БПП Давида Макарьяна, який не має до університету ніякого стосунку, якщо не рахувати виламані ломом двері. Цей орган виявився фейковим, він порушує і законодавство, і статут університету, який сам МОЗ затвердив ще у 2016 році.

Згідно з цим документом, ще в лютому 2017 року колектив обрав наглядову раду з терміном повноважень до 2022 року.

Економічна блокада

Коли все це не спрацювало, МОЗ став до акції прямої дії. Від січня Супрун не підписує кошторис ОДМУ на 2019 рік. Що це означає? Незважаючи на те що університет є державним, близько 80% свого бюджету він заробляє сам — переважно за рахунок комерційної форми навчання. Всі ці засоби — як бюджетні, так і зароблені самостійно — зберігаються на рахунку в казначействі. Затверджуючи кошторис, МОЗ дає дозвіл університету переказувати їх: на зарплати, стипендії, комунальні платежі, ремонти, закупівлю обладнання та інше. Міністерство не зробило цього досі. За майже півроку 11 тис. студентів і 3,5 тис. співробітників не отримали ані копійки, університет та клініки накопичили багатомільйонні борги за комунальні послуги, ремонт і введення в експлуатацію сучасних лабораторій і кабінетів виявилися замороженими. Через ризик відімкнення електроенергії тут ледь не зірвалися КРОКи — іспити, без яких студентам не отримати дипломів.

17 травня суд визнав бездіяльність МОЗ незаконною і зобов’язав казначейство розблокувати фінансування університету. Зробити це вдалося лише в червні — казначейство визнало законність повноважень т. в. о. ректора Сухіна і відновило нарахування зарплат. Питання стипендій поки залишається відкритим.

Нерайдужні перспективи

Незважаючи на швидку відставку уряду, Супрун не здається. Одеський медуніверситет — єдиний державний виш у країні, який у прийдешньому навчальному році не отримає жодного бюджетного місця. Про це Супрун заявила публічно. Це означає, що талановиті абітурієнти, а також абітурієнти пільгових категорій не зможуть навчатися безкоштовно, як це гарантує Конституція. Двом студентам, зокрема повному сироті, МОЗ днями відмовило у стипендії Верховної ради і президента. За інсайдерською інформацією, якою володіють у виші, міністерство скерувало листи до посольств іноземних держав в Україні із закликом не відправляти абітурієнтів на навчання до Одеського медіну. Судячи з кількості іноземних абітурієнтів, звернення було проігноровано. Але це не скасовує факту: у своїй боротьбі МОЗ не гребує ставити під удар міжнародний імідж всієї системи вищої медичної освіти в Україні, який вибудовували протягом всіх років незалежності.

Крім того, МОЗ звернувся до Міносвіти з проханням не виготовляти дипломи за підписом т. в. о. ректора Сухіна. Як наслідок, 23 випускники факультету “Стоматологія”, які закінчили ОНМедУ у 2017 і 2018 році та успішно пересклали іспит КРОК-2 у 2019 році, досі не отримали документів про вищу освіту та мають складності з вступом до аспірантури. Ситуація типова і раніше вирішувалася протягом 2-3 годин, але МОЗ зволікає вже понад місяць. Чи буде готова Супрун відшкодувати цим випускникам час і витрачені на навчання гроші?

Три університетські клініки протягом минулого року неодноразово подавали до МОЗ повний пакет документів для продовження ліцензій на медпрактику, проте щоразу без будь-яких пояснень діставали відмову. В ОДМУ заявляють: колектив згуртований як ніколи раніше і здаватися не має наміру, хоча правові механізми захисту спрацьовують через раз. МОЗ продовжує повсюдно порушувати закони, трактувати судові рішення за власним розсудом або просто ігнорувати. Судова система, нинішній уряд та екс-президент проти такої “медреформи” виявилися безсилими. Чим відповість нова команда? Адміністрація ОДМУ двічі зверталася до президента Володимира Зеленського із закликом зупинити нападки Супрун, захистити один із кращих університетів країни та клініки, які надають кваліфіковану медичну допомогу тисячам одеситів і жителів інших областей. Очевидно, відповідь надійде не раніше вересня, хоча сигнали обнадіюють: команда Зеленського дедалі частіше говорить про системні помилки Супрун і вже готує план щодо їх усунення. Для нинішнього керівництва МОЗ це не натяк, а пряма вказівка на двері.

Як каже президент, exit.

Джерело: 112.ua